Günümüzde bir çok resmi devlet dairesi ile ve özel kurumlarla olan işlerimizi telefonda görüşerek hallediyoruz. Günün yoğunluğundan şubeye merkeze gitmek yerine telefonla müşteri temsilcisine bağlanarak sorunumuzu çözüme kavuşturmak bizlere inanılmaz vakit kazandırıyor. Neredeyse artık telefon ve internet üzerinden verilen hizmetler sayesinde hiç şubeye gerek kalmıyor.

Çalıştığımız bankayı, kullandığımız operatörün çağrı merkezini veya herhangi bir kurumsal imaja sahip yeri aradığımızda bizi ne yazık ki direkt olarak bir birey karşılamıyor. Karşımıza çıkan ses santralin sesi oluyor. Santralde de hangi tuşa basacağımızı dinlemek hem uzun zaman alıyor hem de bazı karışıklıklar yaşayıp dakikalarca müşteri temsilcisine bağlanamama gibi bir sorun doğuruyor.

Beklemedenkonus.com web sitemizde milyonlarca insanın yaşadığı bu sıkıntıya çözüm olmak için bir çalışmaya imza atıyoruz. Sitemizde yer alan bankaların – firmaların çağrı merkezlerini tek tek arayarak direkt olarak hızlı bir şekilde nasıl müşteri temsilcisine bağlanılacağını keşfediyoruz ve bunu sizlere paylaşıyoruz.

Beklemedenkonus.com da göreceğiniz bilgiler sizlere yararlı olabilmek adına geniş bir ekip ile tüm firmalar tek tek aranarak hazırlanmıştır. Bu devasa arşiv hazırlanırken en ufak bir hata dahi olmaması için titizlik gösterilmiştir. Fakat bunca dikkatli çalışmamıza rağmen yine de paylaşılan bilgilerin yüzde yüz doğruluğunu garanti edememekteyiz. Garanti edemeyişimizin iki sebebi var. Birincisi, bizlerin gözünden kaçmış bir nokta olabilir. İkincisi aradan geçen süre zarfında ilgili firmanın santral sisteminde güncelleme yenileme yapılmış olabilir.

Sizde arama kutusuna nereyle iletişim kurmak istiyorsanız adını yazarak hem çağrı merkezi numarasına hem de müşteri temsilcisine hızlı bir şekilde nasıl bağlanabileceğiniz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.